THY’nin “29 Ekim 2009″ Hediyesi Hasan Ferit Alnar CD’si…


Toplam Okunma: 4821 | En Son Okunma: 05.12.2021 - 20:28
Kategori: Basından

Bestecimiz Hasan Ferid Alnar’ın(1906-78) gençlik, olgunluk ve son dönem eserlerinden üçünün ilk seslendirmeleri, Ruhi Ayangil yönetiminde “A capella Ayangil” ve Şef Romeo Rimbu şefliğinde “Oradea Filarmoni Orkestrası” tarafından yapılarak “Bir Cumhuriyet Çınarı–Ferid Alnar” başlıklı bir CD albüm çalışmasında toplandı.

Kuruluşunun 76. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, gerçekleştirdiği bu CD albüm çalışması ile Türk Hava Yolları, kültür tarihimize kalıcı bir not düşüyor. Alnar’ın üç dönemini yansıtan üç başyapıtının yer aldığı, “Bir Cumhuriyet Çınarı Ferid Alnar” başlıklı albüm, 31 Ekim 2009 Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katılacağı gala konseri ile sanatseverlere tanıtıldı.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Candan Karlıtekin, “Bir Cumhuriyet Çınarı Ferid Alnar” adlı albümün yapımına sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ederek karar verdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Türk Hava Yolları sanata ve sanatçıya sahip çıkmayı sosyal sorumluluğunun bir parçası olarak görüyor. Besteci Ferid Alnar, yapıtları yurtdışında saygın orkestralarca defalarca seslendirilmiş ve kaydedilmiş olmasına karşın, ne yazık ki kendi ülkesinde değeri yeterince anlaşılıp tanınmamış öncü bir bestecimiz. Ülkesine ve ulusal kültürüne karşı tarih önünde tek başına üstlendiği çok önemli bir vazifeyi son nefesine değin yerine getirme yolunda hayli çile çekmiş bu büyük bestecimize, bu “Cumhuriyet Çınarı”na, şükranlarımızı bu çalışma ile sunuyor, besteci, orkestra şefi, kanun virtüözü Ferid Alnar’ın aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyoruz. Bu vesileyle, bu nadide ve değerli bestelerin müzikseverlere ulaştırılmasında ve dünya kültürüne kalıcı olarak kazandırılmasında emeği geçenlere ve özellikle Prof. Rûhî Ayangil’e şükranlarımızı iletiyoruz.”

“Bir Cumhuriyet Çınarı Ferid Alnar” adıyla oluşturulan CD albümünde, Alnar’ın üç eseri bulunuyor. Bunlar sırasıyla, Alnar’ın 18 yaşında solo kanun için bestelediği “10 Saz Semaisi” başlıklı yayınlanmış ilk yapıtı; 1971 yılında eşliksiz koro için tasarladığı “10 Yunus Emre İlahisi Koro Suiti” ile 1958 de son şeklini verdiği ünlü “Kanun Konçertosu”.

Aynı zamanda kendisi de bir kanun virtüözü olan Ferid Alnar’ın “10 Saz Semaisi”ni albümde, solo olarak Ruhi Ayangil’in kanunundan dinlemek mümkün olacak. Albümün ikinci önemli yapıtı olan “10 Yunus Emre İlahisi Koro Suiti”ni seslendiren “A capella Ayangil”i koro şefi Ruhi Ayangil yönetiyor. Alnar’ın en önemli başyapıtlarından biri olan Kanun Konçertosunu ise Şef Romeo Rimbu yönetimindeki Oradea Filarmoni Orkestrası eşliğinde kanun solisti Ruhi Ayangil icra ediyor…
Hoşgeldiniz