“Şef’in Görülmeyen Yüzü” Fotograf Sergisi… Mehmet Çağlarer


Toplam Okunma: 3782 | En Son Okunma: 03.12.2021 - 11:33
Kategori: Kategorilenmemiş

Klasik müzik konserlerinin çoğunda sahnedeki sanatçılar arasında bir kişi vardır ki: hep ayaktadır, enstrüman çalmaz, konser boyunca sahnededir ve “sırtı izleyiciye dönüktür”. Farklı dillerde Conductor, Maestro ya da Arapça’daki “ müzik dağıtıcısı gibi “ farklı isimler verilir bu sanatçıya. Türkçe’de ise Orkestra Şefi ya da kısaca Şef… Bu kez sahnede olup da enstrümanı olmayan, ayakta durup da yüzü görülmeyen Şef’lerin “hallerini” sergilemeye çalıştım…15-30 Mart 2010, İstanbul/Caddebostan Kültür Merkezi Performans1 Galerisi…

“Şef’in Görülmeyen Yüzü” Fotograf Sergisi…

“Unseen Face of Maestro” Photo Exhibition
Mehmet Çağlarer

15-30 Mart 2010, Caddebostan Kültür Merkezi
Performans1 Galerisi

Klasik müzik konserlerinin çoğunda sahnedeki sanatçılar arasında bir kişi vardır ki: hep ayaktadır, enstrüman çalmaz, konser boyunca sahnededir ve “sırtı izleyiciye dönüktür”.

Farklı dillerde Conductor, Maestro ya da Arapça’daki “ müzik dağıtıcısı gibi “ farklı isimler verilir bu sanatçıya. Türkçe’de ise Orkestra Şefi ya da kısaca ŞEF.

Uzun yıllardır sahne sanatlarını fotograflayan ve aynı zamanda da izleyen biri olarak bu etkinliklerin “ görülmeyen” yanlarının benim gibi pek çok sanatsever tarafından da merak edildiğini biliyorum. O nedenle daha önce “Son On Dakika” adıyla perde açılmazdan 10 dakika önce kuliste yaşananları sergilemiştim.

Bu kez sahnede olup da enstrümanı olmayan, ayakta durup da yüzü görülmeyen ŞEFlerin “hallerini” sergilemeye çalıştım.

Bu serginin fikrinin oluşmasıyla gerçekleşmesi arasında geçen süre tam 10 yıl oldu.
Yerli yabancı pek çok ŞEF’i provalarda ve konser sırasında orkestrayla iletişim halindeyken beden dilleri ve mimiklerini izleyerek fotografladım ve ortaya binlerce kare fotograf çıktı. Ve binlercesi elendi, geriye Türkiye dahil farklı ülkelerden 22 Şef’in 61 fotografı kaldı.

Fotografların seçiminde amaç hem ŞEF’in yönetirken yaşadıklarını, heyecanını, terini, dikkatini göremeyenlere göstermek hem de “ insani yanını gösteriyorum” bahanesiyle kişiliklerine ve saygınlıklarına olumsuz etki yapacak karelerden kaçınmaktı.

Bu sergide Türkiye ve dünyanın çok ünlü, önde gelen şeflerinin olduğu gibi müzikseverlerin pek tanımadığı şeflerin de fotografları var. Ama coşkuları hep aynı… Amaç da zaten bir anlamda Şeflerin ortak yanlarını göstermekti.

Umarım bu sergi yoğun ve hiç bitmeyen bir eğitim, yıpratıcı bir çalışma temposu, özel bir karizma ve yetenek nedeniyle alınan ŞEF ünvanını taşıyan bu değerli insanların görülmeyen yüzlerini yansıtabilir.

Bu serginin oluşmasındaki katkıları için:
Caddebostan Kültür Merkezi Yönetimi Ve Fotografların baskıları için “Maslak CEVİZLİ Görsel İletişim & Bilişim” e Teşekkür ederim.

Mehmet Çağlarer
www.mehmetcaglarer.com
Hoşgeldiniz