Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer: Eğitimde yabancı dil sorunu…


Toplam Okunma: 3351 | En Son Okunma: 02.12.2021 - 04:21
Kategori: Müzik Dışından

Yetki sahibi aydın insanlarımızın çıkışı Türkiye’de yeni bir aşama… Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan sonra Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer öngörülü söylemiyle gündemde. Şöyle diyor: “Almanya’da ‘İngilizce Tıp’ duydunuz mu? Ya Fransa’da? Yok. Böyle bir gariplik olabilir mi? Olmaz. Böyle şeyler ancak sömürge ülkelerinde var. Değiştirmemiz lazım … İngilizce öğrenilsin. Ya da başka bir yabancı dil. Ama mesela 4 yılda öğrensin bunu öğrencilerimiz. Zorlamayalım. Böyle bir sistem düşünüyoruz…”

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer Yabancı Diller Yüksekokulu (YDYO) hazırlık muafiyet kursuna devam eden ve kendisine sevgi gösterilerinde bulunan 107 öğrenciyle konuşması sırasında öğrencilerin hazırlık sınıflarındaki yabancı dil ile ilgili yaşadıkları sorunlar konusunda radikal değişiklikler yapılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Almanya’da ‘İngilizce Tıp’ duydunuz mu? Ya Fransa’da? Yok. Böyle bir gariplik olabilir mi? Olmaz. Böyle şeyler ancak sömürge ülkelerinde var. Değiştirmemiz lazım … İlla İngilizce eğitim demek yanlıştır. Good morning diye derse başlanıyor, Çok tuhaf. Dilimiz Türkçe, aramızda yabancı yok, ama İngilizce anlaşmaya çalışıyoruz. Öğrenci, İngilizce’yi geçemediği için Türkçe eğitimine devam edemiyor. Bu yanlışlığı düzeltmeliyiz. Güzel Sanatlar Fakültesi’nden arkadaşlar bir duvar çalışması yapmışlar. ‘Türkçe oku, Türkçe geç’ yazıyor. Bizim ülkemiz de bir dünya ülkesi. Arkadaşlar İngilizce öğrenilsin. Ya da başka bir yabancı dil. Ama mesela 4 yılda öğrensin bunu öğrencilerimiz. Zorlamayalım. Böyle bir sistem düşünüyoruz. Belki yarın, belki yarından da yakın gerçekleştireceğiz bunu. Bir de sınav konusu var. Yurtdışında öğrenci telefon açıp ‘Sınava gelemeyeceğim’ diyor. İstediği zaman girebiliyor. Bizde de benzer uygulama olmalı…”
Hoşgeldiniz