Tarsus Belediyesi’nin Halk Ozanları Şenliği…


Toplam Okunma: 3594 | En Son Okunma: 19.01.2022 - 21:49
Kategori: Etkinlikler

Tarsus şelalesi, yörenin ilk gezilen duraklarından biridir. Tarsus Belediyesi “Uluslararası Karacaoğlan Şelale Şiir Akşamları”nın 11.sini düzenledi. Etkinliğin ikinci gününde sahneye çıkan aşıkların müzikleri bir şenlik idi. Karacaoğlan vasıtası ile insanları bir araya getirip kaynaştırmanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getiren Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Gönül Türk Dünyasının daha çok birlik ve beraberlik içinde olmasını istiyor. Saz konusunda, söz konusunda aşıklarımızın önlerine hiç kimse geçemez. Bize çok güzel bir gece yaşattılar. Yine Karacaoğlan coşkusuyla gönüllerimiz birleşti…”

Şelale Karacaoğlan Parkı’nda yapılan etkinliğe Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Sebil Belediye Başkanı Mehmet Çelik, Bahşiş Belediye Başkanı Mustafa Sarı, Yeşiltepe Belediye Başkanı Fikri Tüten, Kargıpınarı Belediye Başkanı Kerim Şahin, Kırım Kültür Bakanı Yardımcısı Doç.Dr. İsmet Zaatov, Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Sabitay Togay, Rusya Bilimler Akademisi. UFA Bilim Merkezi Başkanı Prof.Dr. Rozalia Sultan Gereeva, Azerbaycanlılar ve Türk Halkları İşbirliği Başkanı Ilgar İlkin, Aznakay Eski Belediye Başkanı Enes İshakov ve Türk- Tatar Derneği BaşkanıFirdevs Fathelislam, belediye meclis üyeleri, oda ve dernek başkanları,muhtarlar, yurt dışından ve yurt içinden çok sayıda yazar ile şairin yanı sıra kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Karacaoğlan vasıtası ile insanları bir araya getirip kaynaştırmanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Gönül Türk Dünyasının daha çok birlik ve beraberlik içinde olmasını istiyor. Saz konusunda, söz konusunda aşıklarımızın önlerine hiç kimse geçemez. Bize çok güzel bir gece yaşattılar. Yine Karacaoğlan coşkusuyla gönüllerimiz birleşti. Bu güzel akşamda, bu Karacaoğlan parkında, Tarsus şelalesinde böyle bir etkinliği Tarsuslulara yaşatabilmek, Türk dünyasının kalbinin Tarsus şelalesiyle aynı ritmde çapması bizim için büyük onurdur” dedi.

Geceye katılan aşıklar Şeref Taşlıova, Fikret Ünal, Ensar Şahbazoğlu, Özlem Olgaş, İrfan Erdağı,Osman Feryadı, Necdet Kuyumcu, Erol Ergani, Mansur Alyansoğlu, Duran Bülbül, Korkmaz İkan, Durdağı Özen ve Veysel Akbulut sazları ve sözleriyle unutulmaz bir akşam yaşattılar.

“Karacaoğlan Halk Şiiri Ödülü”nün sahibi Aşık Temel Türabi oldu.

Halk ozanlarına birer plaket ve Karacaoğlan heykeli takdim edildi.




Hoşgeldiniz