Şehveti tetiklemezse müzik ve çalgı helal midir?..


Toplam Okunma: 4605 | En Son Okunma: 13.06.2024 - 16:18
Kategori: Arabesk Dönüşüm, Basından

Türkiye Gazetesi yazarı M. Ali Demirbaş’ın yazısı…

Türk Musikisi Ansiklopedisi, Türk Musikisi Bestekarları vb gibi birçok müzik kitabı ve müzik yazısı yazmış, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, ilk Devlet Klasik Türk Müziği Korosu kurucularından merhum Yılmaz Öztuna’nın 1998′den vefatına (2012) dek başyazarlığını yaptığı Türkiye Gazetesi’nde bugün (09 Ocak 2014) yayınlanan bir yazıyı (yine yorumsuz) aktarıyoruz:

“Sual: ‘Sarhoş etmezse bira, şarap ve benzeri alkollü içkiler haram değildir. Şehveti tetiklemezse müzik ve çalgı helâldir’ denilerek çalgı ve içki helal sayılıyor. İçkinin azı da, çalgının her çeşidi de haram değil midir?..”

Türkiye Gazetesi yazarlarından M.Ali Demirbaş soruyu şöyle yanıtlamış:

“Elbette haramdır. Domuz etinin haram olması için illa zarar vermesi gerekmez. Bir damla kan, bir damla idrar zarar vermese de haramdır. Bir kaşık şarap sarhoş etmez, ama haramdır. Hiçbir fıkıh kitabında, şarabın haram olmasında, sarhoş etme şartı aranmaz. Şarabın, sarhoş etmeyen miktarı da, damlası da haramdır. (Dürer)

Bir hadis-i şerifte, (Çoğu sarhoş eden içkinin azı da haramdır) buyuruldu. (Nesaî) [Yani içinde alkol olan bütün içkiler haramdır.]

İçki gibi, çalgıyı helâl saymak da çok tehlikelidir. Sanki şu hadis-i şerif, bu mezhepsizler için söylenmiştir:
(Bir zaman gelecek, bazıları, içkiyi ve çalgıyı helâl sayacaktır.) [Buhârî]

Müziğin, çalgının haram olmasında şehvet şartı aranmaz. Hiçbir muteber din kitabında böyle yamuk bir ifade yoktur. Üstelik çalgı aleti bulunan yerde namaz kılmanın tahrimen mekruh olduğu; kendi çalmasa bile, evinde çalgı aleti bulundurmanın da günah olduğu muteber kitaplarda yazılıdır. Yine din kitaplarında, çalgı ve müzik bulunan davetlere gitmenin bile caiz olmadığı bildirilmektedir.

Her çalgının sesini dinlemek haramdır. Çünkü Resulullah, (Çalgı dinlemek haramdır, orada oturmak fısktır, ondan zevk almaksa küfürdür, yani küfran-ı nimettir) buyuruyor. (Redd-ül muhtar)

Birinin evinden çalgı sesi işitilince, o eve izinsiz girilmesi caiz olur. Çünkü o çalgı sesini duyurmakla evinin hürmetini yıkmıştır.

Hazreti Ömer, bir kadının evine girip onu kamçıyla döverken başının örtüsü düşmüş, kendisine (Onun hürmetini yıktın) denildiğinde (Haramla meşgul olduğu için, onun hürmeti kalmamıştı) buyurmuştur.

Bezzaziyye’de, (Çalgının haram olduğunda icma vardır) deniyor. (İbni Âbidin)

İcma demek bütün âlimlerin söz birliği demektir. Çalgı ve müziğin, şehvete hiç sebep olmasa da, haram olduğu bütün muteber din kitaplarında yazılıdır.

Bazı mezhepsiz fâsıklar da, (Çalgı beni Allah’a yaklaştırıyor) diyor. Haramla Allah’a yaklaşılır mı hiç? Şeytana yaklaştıklarının farkında değiller galiba.

Hiçbir âlimin mubah saymadığı ve bütün âlimlerin haram dediği bir hususa helâl demek küfürdür.” (1)
________________________________________________

(1) M. Ali Demirbaş “Sarhoş etmezse helalmiş” Türkiye Gazetesi, 09 Ocak 2014
http://www.turkiyegazetesi.com.tr/m-ali-demirbas/577673.aspx
Hoşgeldiniz