Cumhurbaşkanlığı 2014 Kültür ve Sanat Müzik Ödülü Neyzen Niyazi Sayın’a…


Toplam Okunma: 3064 | En Son Okunma: 06.12.2023 - 15:07
Kategori: Değerlerimiz, Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müzik alanında 2014 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünün uzun sanat hayatı boyunca Klasik Türk Müziği ve Tasavvuf Müziğine yaptığı büyük katkılar nedeniyle Niyazi Sayın’a verilmesini uygun gördü…

Ödüller için kurulan Değerlendirme Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Doç Dr. İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. Savaş Barkçın, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Aydın Ünal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun ve Yunus Emre Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi’den oluştu.

Türk kültür ve sanat hayatının gelişmesine ve tanınmasına katkı sunan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişi ve kurumları, devlet adına onurlandırmak ve teşvik etmek amacıyla verilen diğer Ödüller şöyle:

Yüzüncü yılı kutlanan Türk sinemasına yaptığı büyük katkılar nedeniyle sinema alanında Hülya Koçyiğit;
Türk edebiyatına ve gelişmesine yaptığı önemli katkılar nedeniyle edebiyat alanında Alev Alatlı;
Abdülhamit Dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarına dair değerli çalışmaları için tarih alanında Prof. Dr. Engin Akarlı;
İslam dünyasında hazırlanan ilk ve en kapsamlı İslam ilimleri ansiklopedisi olması ve Türkiye’de ilim dünyasına sunduğu başarılı çalışmalar nedeniyle kurum kategorisinde Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi;

2014 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreni, daha sonra duyurulacak bir tarihte Cumhurbaşkanlığı Beştepe Yerleşkesi’nde yapılacak.

Niyazi Sayın

Niyazi Sayın 1927 yılında İstanbul’da Üsküdar’ın Doğancılar semtinde doğdu. Babasının adı Ömer Hulusi, annesinin adı NecmiyeHanımdır. Liseyi bitirdikten sonra muhasebecilik yaparak iş hayatına atıldı. Bir yandan da ney üflemeye merak saldı. Neyzen Emin Yazıcının öğrencisi Halil Dikmen’den ney öğrendi. İstanbul Belediye Konservatuarını bitirdi. Üsküdar Musiki Cemiyetinde çalıştı. 1950 yılında ney sanatçısı olarak İstanbul Radyosu’na girdi. Ayrıca uzun yıllar İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Heyetinde de ney üfledi. Necdet Yaşar ve İhsan Özgen ile bir gurup oluşturarak yıllarca birlikte çalıştı.
1976 yılında İstanbul Devlet Türk Musikisi Konservatuarında ney öğretmenliğine getirildi. 1980’de İstanbul Radyosundan emekliye ayrılarak NecdetYaşar ile birlikte Seattle Washington Üniversitesinin davetlisi olarak A.B.D.’ne gitti. Adı geçen Üniversitede ‘Etno-müzikoloji’ konularında misafir sanatkar olarak çalıştı. 1982 yılında İstanbul Devlet Türk Mûsikîsi Konservatuar’ında ney öğretmenliği görevine döndü.
Ebru ustası olarak da bilinen Mustafa Düzgünman ile olan dostluğu ve arkadaşlığı Niyazi Sayın’ın hayatında önemli bir dönüm noktası olmuştur. Niyazi Sayın’ın ustalığı neydeki perdeleri büyük bir titizlikle kullanmasına, nefes hakimiyetine ve eşsiz legatosuna dayanır. Geniş repartuarı sayesinde makamları çok iyi tanıyan Niyazi Sayın’ın taksimlerinde Tanburi Cemil Bey’in taksimlerinin etkisi belirgindir. Aynı zamanda günümüzün usta ebru ve tesbih sanatkarlarındandır.
Hoşgeldiniz