Mezzo Tv Kanalı Türkçe Yayınlansın… Ayhan Sarı


Toplam Okunma: 6999 | En Son Okunma: 13.06.2024 - 19:00
Kategori: Fikir Yazıları, Kültürel Öneriler, Yazarlarımız: A.Sarı

Uğraşıldı, çalışıldı. Adeta didinildi. Ama Türkiye’de Batı müziği yerleştirilemedi. Ve şimdiye değin harcanmış tüm çabalar Türkiye topraklarında kendine verilen değerin karşılığını veremediği için ters teper bir duruma geldi… Artık kabul etmeli ki, bu iş yürümüyor. Bizde bu müziği sevdirmek için yapılanlar da yapmacık kalıyor….

Mezzo Tv Yayınları Türkçe Yayınlansın… Ayhan Sarı

Bu ülkede 80(Cumhuriyet) yıldır, hatta 200(Tanzimat) yıldır Klasik Batı müziği var. Ama hala eserin neresinde alkışlanacağını bilmeyen de salonun yarısı gibi bir oran var. Normal sistem öğrenim okullarındaki Batı müziği eğitimi şu veya bu nedenle yetersiz. (Türk müziği yeterli mi?) Kabul. Batı müziği kaynak ve görsellik bakımından süreklilik arzeden TRT 3 Radyosu ve birkaç özel İstanbul radyosunun dışında yayın organının olmadığı görülmektedir. TRT 3 dahil olanların da kopyacılık ve hayransal yapmacıklıktan öteye gitmediğini-gidemediğini, dar çevrelerinde birbirleriyle paslaştıklarını ayrıca söylemeye gerek yok sanırım.

Uğraşıldı, çalışıldı. Adeta didinildi. Ama Türkiye’de Batı müziği yerleştirilemedi. Ve şimdiye değin harcanmış tüm çabalar Türkiye topraklarında kendine verilen değerin karşılığını veremediği için ters teper duruma geldi.

Artık herkes soruyor:

“Sizlere bu kadar para harcanıyor. Bırakınız sıradan halkı, meraklılarınıza getiriniz nedir?” İşte sonuç: Daha bölüm aralarını anlıyamıyan bir müzik sever kitlesi.

Artık kabul etmeli ki, bu iş yürümüyor. Bizim bu müziği sevdirmek için yaptıklarımız hem kopyacık hem de yapmacık kalıyor. Zaten kültürümüzde de böyle bir müzik yok.

Evet… “Gıy-gıy” sendromu aşılamadı.(*)

Oysa çağımız artık süper iletişim çağı. Uydu, internet…

Uydu yayınlarının Hotbird uydusunda MEZZO diye bir TV kanalı var. Çoğunlukla Klasik Batı müziğinin gözde dağarını ve caz müziği yayınlıyor. Ama yayın dili yabancı. Bu nedenle de Türkiye’de geniş kitlelere ulaşamıyor.

Eurosport uydu kanalının Türkçe çevirilmiş yayını evlerimize ulaşıyor. Neden? Çünkü spor kanalı. Hoş, o da düne kadar yoktu ya…

Bu MEZZO kanalının Türkçe olarak yayınlanması çok zor bir girişim midir?… Elit ve de zengin tabakamızda bunca klasik Batı müziği hayranı varken MEZZO niye Türkçe değildir?

Niye işin orijinal kaynağından daha kaliteli, daha seçkin ve en önemlisi doğal bir şekilde izlemiyelim…

Burada siyasal “yani her sorunumuz çözüldü de sıra Mezzo TV’nin Türkçeleştirilmesine mi geldi” oluşum sorunlarının devreye girdiğini ve engellediğini söylemek mümkün müdür?

Zaten Batıya angaje olacağımız kadar olmuşuz. Daha da içlerine girmeye çalışıyoruz. Ama henüz almıyorlar. Ne zaman alacakları da belli değil.

Neyse…

Şu Hotbird uydusundan yayın yapan MEZZO TV kanalını Türkçeleştirsek de, şu Türkiye’de yapılan yapmacık Klasik Batı müziği kopya ve de hayransal yayınlarından kurtulsak…

Daha doğrusu Batı müziği adına yapılan 5. sınıf kopya seslendirmelerden ve doğal olmayan hayransal yapmacık yayınlardan…

_________________________________

(*) Geleneksel Türk sanat müziğindeki “Goy-goy” sendromu aşılabildi mi?.
Hoşgeldiniz