Münir Ceyhan (1908 - ? )… Ömer Çakıroğlu


Toplam Okunma: 13231 | En Son Okunma: 18.09.2019 - 07:51
Kategori: Kategorilenmemiş

Bombalanmış köprüler, perişan demir yolları üzerinden Edirne’ye oradan da İstanbul’a varıp tekrar öğretmenliğe başladı. Viyana Musiki ve Tiyatro Akademisi mezunu ses öğretmeni olarak İstanbul Belediye Konservatuarı’nda çalışmaya başladı. Kesin ölüm tarihi bilinmemektedir…Çok tanınmamasına rağmen okullarda hemen hemen her çocuğa öğretilen bir çok eseri, şarkıları vardır. İşte bir tanesi: “Orda bir köy var uzakta” (Söz: A.Kutsi Tecer)…

Hasan El Mesali, Feruş Gümrük memuru olarak çalıştığı Beyrut’tan Eş’i ve dört çocuğu’nu bir Fransız gemisi ile beraber İstanbul’a göndermiş, kendisi I. Dünya savaşına yüzbaşı rütbesinde katılmıştı. İstanbul’da bir okulda mustahsenlik yaparak hayatta kalıyorlardı. Büyük bir müzisyen olarak yetişecek Münir CEYHAN,Tevfik CEYHAN annelerinin o eşsiz sesi ile besleniyorlardı.

Ülkemizde ilk hürriyet havası esmeye başlarken Beyrut’ta orta halli bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gözlerini açmıştı. Evde annesinin güzel sesini dinleye dinleye büyüdü. Birinci dünya savaşı sırasında babası şehit oldu. Ailece İstanbul’a göç ettiler.

Vücut ve ruh yapısı geliştikçe kendisini musikiye verdi.1932 yılında İstanbul öğretmen okulunu bitirirken keman çalmasını da öğrenmişti. Üsküdar’da öğretmenliğinin ilk yıllarında okulun müzik derslerini üzerine aldı ve öğrencilerine kendi yazıp bestelediği şarkıları öğretmeye başladı. Bir yandan da konservatuar’a devam ediyordu.

Hayranı olduğu ve müzik tarihinde seçkin bir yeri olan Schubert’in eserlerini inceliyordu. Dört yılı böyle gelip geçmişti o çok sevdiği Schubert’in yaşadığı ülkeye gitmek istiyordu. Sonunda cebinde çok az bir parayla Viyana’nın yolunu tutdu. Orada akademide sesini beğenmişlerdi.

İkinci dünya savaşının en korkunç yıllarını orada geçirdi. Savaşın vurduğu ülkede bütün yoksulluğa göğüs gerdi. Beş yıl sonra akademiden diplomasını aldı ve 1943 yılı sona ererken bir gece ansızın yurda dönmeye karar verdi.

Bombalanmış köprüler, perişan demir yolları üzerinden Edirne’ye oradan da İstanbul’a varıp tekrar öğretmenliğe başladı. Viyana Musiki ve Tiyatro Akademisi mezunu ses öğretmeni olarak İstanbul Belediye Konservatuarın’da çalışmaya başladı.

Kesin ölüm tarihi bilinmemektedir.

Çok tanınmamasına rağmen okullarda hemen hemen her çocuğa öğretilen bir çok eseri, şarkıları vardır.

Orda bir köy var uzakta (Sözler: A.Kutsi Tecer Müzik: Münir Ceyhan),
Atatürk Marşı (söz ve müziği kendisine aittir) ,
Cennet Türkiyem (söz ve müziği kendisine aittir),

Mehmetler, Kore, Güven marşları ve daha bir çok bilindik eserle müzikle yeni yeni aşina olmaya başlayan çocuklara müziği sevdiren Münir Ceyhan aynı zamanda Almancadan, İtalyancadan, İngilizce’den derlediği eserleri, güfttelerini kendisi ekleyerek, OKULLAR’DA MÜZİK adı altında yayınlatmıştır. Bu kitaptaki 22 eser daha sonra düzenlenerek bir plak halinde de yayınlanmıştır. Bu kitap halen M.E.Bakanlığınca okullara tavsiye edilen bir kitaptır.

ESERLERİ:

1.FATİH SULTAN MEHMEDİN ÇOCUKLUĞU (1954 yılında basılmış)
(Müzikal üç perdelik oyun)

2.YARASALAR (1955 yılında basılmış)
(Dönemin başvekili Adnan Menderes’e ithaf ettiği bir kitaptır)

3.GENÇLİĞE ŞİİRLER (1963 yılında basılmış)

4.PLAK İLE MÜZİK EĞİTİMİ (Okullarda Müzik)
(Basım tarihi belli değildir)

5.GECE YOLCULUĞU (Kendi yayın evinden basılmıştır)

MÜNİR CEYHAN’dan Müzik üzerine sözler:

-MÜZİK YAPITLARI YAZARLARIN RUH AYNALARIDIR.
-YAŞANTIMIZ YELKENLİ BİR GEMİYE BENZER MÜZİK BUNUN RÜZGARIDIR
-MÜZİK EĞİTİMİN TEMELİDİR.TOPLUM DAVRANIŞINDA AHENGİ DÜZENLER
-MÜZİK SİNİRLİ SAATLERİMİZİN YATIŞTIRICI İLACIDIR.
-MÜZİK SEVGİNİN SEVGİ HAYATIN KAYNAĞIDIR.
-MÜZİKLE BESLENEN RUHLAR FENALIK DÜŞÜNEMEZLER.
-MÜZİK KİŞİLİĞİ YARATIR.

OYNADIĞI FLİMLER
1955de “Kara Sevda”, 1953′de “Drakula İstanbul’da”, 1952′de “Kara Efe”, 1951′de “Ankara Casusu Çiçero”, 1951′de “Tanrı Şahidimdir”, 1950′de “Bir Fırtına Gecesi”, 1949′da “Ya İstiklal,Ya ölüm”, 1948′de “Bir Yabancı” adlı flimlerde oyuncu olarak oynadı.

Yönetmenliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı “Körlerin Şarkısı” adlı filmin müziklerini yapmıştır. 1951 “Barboros Hayrettin Paşa” vezir rolünde oynamıştır.

Münir CEYHAN’nın 1955 yıllarından sonra hayatı hakkında hiç bir bilgi yoktur. Malesef ölüm tarihi dahi belli değildir.Konservatur’da öğretmenlik yapmış,Viyana musikisi cemiyetini birincilik ile bitirip Ülkeye dönmüş,bir çok flim’de oynayıp, Beş kitap yazmış, Atatürk marş’ı, Galatasaray marş’ı, Kore, Mehmet, Güven marşları’nı bestelemiş, Okullarda okutulan dönemin müzik kitaplarını yazmış, Türkiye’de ilk çocuk korosu’nu kurup hayatını onlara çocuklara adamış…

“Orda bir köy var uzakta” başlıklı çocuk/büyük şarkısını bestelemiş.

Ve sır bir yaşantı ile kendisini unutturmuş Münir Ceyhan…
Hoşgeldiniz